The beam angle is optimal for high bays and is also dependent on installing a building: higher than 25 feet, use 60 degrees; 20 to
$19.99
The XD3-UFO220V-100W is a high-quality industrial lighting solution engineered for exceptional efficiency and longevity. Built with a robust die-cast aluminum body and advanced 3030 LED beads, it delivers brilliant, stable illumination while saving you money on electricity bills. Its durable, waterproof design makes it the perfect choice for warehouses, workshops, garages, and other large indoor spaces.
The XD3-UFO220V-100W is one of those brilliantly engineered lighting solutions that provide a perfect blend of stunning brightness and superior energy efficiency. This UFO LED high bay light 100W requires less than 20 percent of the energy consumption of traditional lights, yet delivers a powerful 10,000 lumens of steady, super-bright light. With a sturdy die-cast aluminum body preventing oxidation, corrosion, and rust, it assures excellent performance for a long time. An IP65 Waterproof rating makes it suitable for warehouse, garage, and workshop-type demanding environments.
This particular industrial lighting fixture is designed to enhance the user experience, preventing eye strain due to flickering light for hours on end. As a premium UFO shop lights 100W, installation is a snap. Hanging from the ceiling, the XD3-UFO220V-100W delivers versatile and high-grade illumination for all commercial and industrial applications, providing professionals with everything they need.
| Parameter | Details |
|---|---|
| Item Number | XD3-UFO220V-100W |
| Wattage | 100W |
| Lumens | 100LM/W |
| LED Type | 3030 |
| CCT (Color Temp.) | 6000K |
| Lifetime | 50,000 hrs |
| Beam Angle | 120° |
| Voltage | AC220-240V |
| IP Classification | IP65 |
| Primary Material | Aluminium |
The beam angle is optimal for high bays and is also dependent on installing a building: higher than 25 feet, use 60 degrees; 20 to
Retrofitting from high bays to LED involves the upgrading of industrial fixtures for improved operations, saving energy from 60% to 75% and entirely cutting out
OSHA requires a minimum of 5 foot-candles in indoor warehouse and storage areas under 29 CFR 1926.56. 3 foot-candles are needed at loading platforms and